« Travanj 2024 »

MLADI VITEZOVI NA SATU INFORMATIKE
Autor: Marina Kolić, 9. 3. 2021.

Osvještavanjem važnosti činjenice koliko je programiranje važno od najranije dobi kontinuirano se osmišljavaju novi programski jezici prihvatljivi za rano učenje programiranja. Jedan od takvih modernih pristupa je razvojna okolina Scratch. Svojim izgledom te lakoćom pristupa i kreiranja koda privlači učenike koji do sada prema programiranju ne pokazuju nikakve simpatije.

Na satu informatike s učenicima 4.a pokazali smo da kreativnost nije vezana isključivo uz muzički i likovni izričaj, ona je i sastavni dio logičkog promišljanja, kao i načina rješavanja problema na zabavan i učenicima prihvatljiviji način. Učenici su u Scratch-u izradili igru Trke na prstenac. Igra je napravljena za dva igrača koji se naizmjence nadmeću u 10 trka i skupljaju bodove po pravilu prave igre (3, 2, 1 i pola boda). U sklopu teme organiziran je i posjet pravoj stazi Trke na prstenac gdje smo uslikali stazu i naknadno je stavili kao pozadinu u našu igru.

Ovogodišnju titulu slavodobitnika mladih viteza 4.a odnijela je Ana-Lucija Broskvar koja je umjesto pehara dobila bombone i osmijeh koji je značio da i programiranje može biti zabavno.

Učitelj informatike: Mladen Radolović