PROJEKT ZAVIČAJNE NASTAVE
Autor: Danijela Grgorinić, 18. 6. 2018.

PREDSTAVLJEN ŠKOLSKI PROJEKT „SMOKVA-KRALJICA SUHOZIDA“

U sklopu školske priredbe predstavljen je projekt koji je ostvaren u sklopu Institucionalizacije zavičajne nastave čiji je glavni sponzor i organizator Istarska županija. Mali Barbanci istraživali su smokvu. Idejna nit o nazivu krenula je od loga naše škole koja je Međunarodna eko-škola i naziva učeničke zadruge “Smokvenjak”.

Naši su ciljevi bili istražiti, upoznati i očuvati zavičajne vrijednosti i osobitosti, poticati kreativno povezivanje zavičajne nastave s nastavnim programima i implementacija zavičajnih sadržaja u nastavne planove i programe, upoznati autohtonu biljku u zavičaju, uočiti povezanost podneblja i biljne zajednice u zavičaju, upoznati stare običaje, priče i legende vezane uz povijest.

Projekt se tijekom cijele školske godine provodio kroz mnoge aktivnosti.  Učenici su istraživali  temu kroz terensku nastavu, predavanja, likovni i literarni izričaj u svim oblicima nastavnih i izvannastavnih aktivnosti. Smokva je crticama iz povijesti  ispričala svoju priču čiji je temelj  upravo u našem dvorištu, u  zasađenim stablima smokava.

SMOKVA U ŠKOLSKOM VRTU

Uvodno predavanje o smokvi održao je dr.sc.Željko Prgomet, agronom i stručnjak u voćarstvu i maslinarstvu. Govorio je  o smokvi i svim njezinim blagodatima. Gospodin Prgomet nas je uveo u svijet smokve putem prezentacije iz koje smo saznali o ljekovitosti smokve, raznim sortama smokava kao i o brojnim proizvodima koje dobivamo od smokve. Na poklon je donio i sadnice smokve koje smo zasadili u školskom vrtu.

SLIKOVNICA,   KUHARICA I  RAZGLEDNICE

Učenike trećeg razreda smokva  je inspirirala za izradu slikovnice. Zajedničkim su je snagama napisali, ilustrirali  i nazvali je “Tajne barbanske smokve.” Veoma uspješno smokvu smo uklopili i u jedinstvenu kuharicu pod nazivom “Ča se sve more parićat od smokav : smokvina kuharica”. Obogaćena je učeničkim likovnim radovima. Potrudili su se i osmisliti razglednice koje predstavljaju smokvu  i kraj u kojem se nalazi. Na satovima informatike bavili su se digitalnom obradom slikovnice, izradom razglednica i QR kodova o smokvi. Učenici su upoznali smokvu kroz povijest i književna djela, kroz godišnja doba, istraživali zastupljenost smokve u svojim mjestima i analizirali stari glagoljski grafit u crkvi sv. Jakova u Barbanu u kojem se spominje smokva. Došli smo do spoznaje da je smokva u našem zavičaju kraljica suhozida, tradicionalna, autohtona i cijenjena biljka i projekt prezentirali u Bujama u sklopu projekta „Škole u srcu zavičaja“.