Čitamo mi, u obitelji svi
Autor: Danijela Grgorinić, 6. 3. 2018.

Započeli smo s još jednim ciklusom Nacionalnog projekta za poticanje čitanja. Ovaj se projekt u našoj školi provodi četvrtu godinu zaredom, na zadovoljstvo učenika, učitelja i roditelja. Ovaj hvalevrijedan projekt roditeljima skreće pozornost na činjenicu koliko je vrijedno i nezamjenjivo da tijekom svih nižih razreda budu uzor svojoj djecu u čitanju. Cilj projekta je ukazati na važnost svladavanja tehnike čitanja kod učenika, važnost roditelja u procesu učenja čitanja kao važnog uzora i na važnost školske knjižnice kao informacijskog središta škole koja promiče kulturu čitanja. Projekt traje cijelu školsku godinu, a izvedbeni dio se provodi u drugom polugodištu, ili od 12. mjeseca u slučaju većih razreda (najviše 27 učenika po ruksaku). U prvom polugodištu traju pripreme i dogovori s glavnom koordinatoricom projekta Dejanom Bedeković, dipl. knjižničarkom, u organizaciji Hrvatske mreže školskih knjižničara kao krovnom udrugom.
     Projekt je osmišljen po načelu "putovanja" knjižnične naprtnjače s 7 knjiga od jednog do drugog učenika trećih razreda. Učenik naprtnjaču nosi u svoj dom na obiteljsko čitanje. Knjige su kod njegove obitelji 5 dana. Knjižnica kupuje tih 7 knjiga za jedan razred za potrebe projekta, a zatim te knjige ostaju u knjižničnom vlasništvu, poslije projekta, za daljnju posudbu. Tako se ovim projektom obnavlja knjižni fond svake pojedine škole koja u njemu sudjeluje.

Svake se godine učenici vesele ovom projektu i jedva čekaju uzeti u ruke knjige koje se skrivaju u naprtnjači. Ove godine odabrani su sljedeći naslovi:

1. N.Mihelčić: Medalja za hrabrost i druge priče
2. Kapetan Gačeša i napad zahoda