„Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“
Autor: Danijela Grgorinić, 3. 7. 2017.

Od ponedjeljka 19. lipnja do srijede 21. lipnja, učenici osmog razreda bili su na trodnevnoj terenskoj nastavi u Vukovaru u sklopu projekta javne ustanove "Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar". Tijekom posjeta gradu, učenici su s upoznali s poviješću Vukovara i okolice od prapovijesti do danas s naglaskom na Domovinskom ratu.
Učenicima je održano predavanje na temu Domovinskog rata i bitke za Vukovar, posjetili su Gradski muzej Vukovar koji je smješten u dvorcu Eltz,  zatim nagrađeni postav suvremenog muzeja Vučedolske kulture te obišli memorijalne lokacije (Spomen-dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Mjesto sjećanja – Vukovarska bolnica ’91., Vodotoranj i  lokalitet Ovčara, kamo je poslije pada grada heroja odvedeno više od dvjesto osoba iz vukovarske bolnice.  Mjesta stradanja žrtava Vukovara ostat će učenicima u trajnom sjećanju.
MCDR Vukovar  smješten je na mjestu bivše vojarne 204. VU brigade gdje su učenici razgledali postav naoružanja iz rata, model minskog polja te prikaze koncentracijskih logora. Na Memorijalnom groblju više od devetsto žrtava i branitelja Domovinskog rata učenici su zapalili svijeću. Na kraju su sudjelovali u tematskom kvizu znanja i školi mira kako bi i svojim kućama prenijeli poruke mira, tolerancije i poštivanja ljudskih prava.
Ova terenska nastava o Domovinskom ratu je bila vrlo poučna i zorna dopuna aktualnom nastavnom planu i programu i  korelacija više nastavnih predmeta. Troškovi puta, smještaja i prehrane pokriveni su od strane Ministarstva branitelja.