preskoči na sadržaj

Osnovna škola Jure Filipovića Barban

Login
Terminko

https://www.terminko.com/

Priloženi dokumenti:
DOPIS ZA RODITELJE.pdf

UPISI U 1. RAZRED SŠ

www.srednje.e-upisi.hr

SANDUČIĆ POVJERENJA

Mjesto na kojem možeš podijliti svoje misli, osjećanja, pitanja, probleme, brigu ili želje - anonimno ili ne, prema tvojoj želji.

Sandučić se nalazi u prizemlju škole pored klavira

NAŠA ŠKOLA - EKO ŠKOLA

Brojač posjeta
Ispis statistike od 31. 1. 2010.

Ukupno: 324016
Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

Oglasna ploča
Arhiva dokumenata
ZAVIČAJNA NASTAVA

Spod murve u Barbanu

POLI OGNJIŠĆA

https://bitly.cx/jt0

BROŠURA

ŠKOLSKI LIST

SLIKOVNICA

KUHARICA

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Dan sjećanja na holokaust-27.01.2015.
Autor: Danijela Grgorinić, 9. 2. 2015.

«Dan sjećanja na Holokaust»
 
Nijemo, otvorenih očiju, u tišini i nevjerici pratili su učenici prezentaciju projekta «Dan sjećanja na holokaust». Bili su veoma tužni, ljuti, šokirani, užasnuti količinom i oblicima zla koje će zauvijek ostati tamna mrlja i nezacijeljena rana u povijesti čovječanstva. 
 
 
27. siječnja u OŠ jure Filipovića Barban obilježen je Dan sjećanja na Holokaust prezentacijom istoimenoga projekta. Nositelji projekta bili su učenici sedmoga i osmoga razreda te školska knjižničarka, učiteljice povijesti, hrvatskoga jezika, informatike i likovne kulture.
Pripreme za realizaciju projekta započele su još u studenome 2014. kada su sedmaši započeli sa izradom svojim prezentacija. Učenici osmoga razreda su na satu hrvatskoga jezika interpretirali ulomak iz djela «Dnevnik Anne Frank», tekst Osjećam da su ljudi dobri. Potom su pojedinačno priredili izlaganja o holokaustu, koncentracijskim logorima, ratnim zločinima i Anne Frank. Na satovima povijesti i informatike učenici su odgledali film o životu Anne Frank i film „Pisci slobode“.
Prezentacija projekta održana je 7. sat u školskom holu, a pratili su je svi učenici predmetne nastave, njihovi učitelji i svi toga dana nazočni djelatnici škole.
          
 
U uvodnoj smo riječi saznali osnovno o holokaustu, nacističkoj Njemačkoj, progonu i istrebljivanju Židova, Roma, Slavena i svih nacističkih neistomišljenika, tj. nearijevaca.
Opširnije o samom holokaustu u prvoj su prezentaciji govorile su učenice 8. razreda. Njihovo je izlaganje bilo popraćeno potresnim i uznemirujućim fotografijama iz logora smrti: logoraškim uniformama, gomilama kostura, brdima kose, odjeće i cipele žrtava.
 
Uz samu prezentaciju projekta, učenici su pripremili plakat o nacističkim ratnim zločincima Adolfu Hitleru, Josefu Mengeleu, Adolfu Eichmannu, Heinrichu Himmleru  i Pravednicima među narodima (Oscar Schindler) te poseban plakat sa Davidovom zvijezdom okruženom Nürnberškim zakonima o istrebljenju svih nearijevaca i člancima iz Opće deklaracije o ljudskim pravima.
Učiteljica povijesti je zajedno s učenicima pripremila simboličan kovčeg jedne logorašice. Potresan prizor dodatno je naglasio plakat djevojčice koja gleda kroz žicu a izrađen je na satu likovne kulture.
Uslijedile su prezentacije učenika sedmoga razreda. 
Dio projekta odnosio se na Davidovu zvijezdu i na rasne zabrane koje je donijela nacistička Njemačka. Svakoj zabrani učenici su pridružili po jednu temeljnu odredbu iz Opće deklaracije o ljudskim pravima. Na taj su način učenici povezali ovaj projekt s građanskim odgojem ističući temeljne ljudske vrijednosti i prava. 
Na kraju prezentacije projekta podijeljeni su nastavni listići sa zadatcima svim učenicima.
U sklopu ovog projekta učenicima smo omogućili odlazak u kino Valli na projekciju filma „Tajne rata“ i na međunarodnu izložbu „Anne Frank-povijest za  sadašnjost“. Time smo zaokružili cijeli projekt i još se jednom uvjerili kako suradnja učenika, učitelja i stručnih suradnika donosi dobrobit svim stranama. Učenici se navikavaju na pozitivan odnos prema radu koristeći suvremena informatička pomagala, motivirani su da izlažu svoje radove i jačaju samopouzdanje.
   
Učenici i djelatnici naše škole  su se prezentacijom ovoga projekta pridružili mnogobrojnima koji su to uradili diljem Europe i šire. Iz ovog nadasve tragičnog dijela ljudske povijesti mladi su naučili više o prihvaćanju različitosti i pristupu svakom ljudskom biću kao pojedincu vrijednom poštovanja. Naučili su da je rat najveće zlo  i da ratni zločini ne zastarijevaju te da svi koji su ih činili ili ih na žalost još uvijek čine moraju biti izvedeni pred lice pravde.
Ovim projektom pozvali smo svakoga da radi na sprječavanju predrasuda i diskriminacije. Slobodu treba čuvati, podržavati ljudska prava jer na nama leži odgovornost da buduće generacije odrastaju s vjerom u pravedno društvo kako se HOLOKAUST više nikada ne bi ponovio.
   
 
Pripremile: Katica Špada i Danijela Grgorinić
 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
Dokumenti za prikaz

preskoči na navigaciju