POSJET GRADSKOJ KNJIŽNICI I ČITAONICI
Autor: Administrator , 26. 11. 2012.

Dana 30. listopada učenici 7. i 8. razreda posjetili su Gradsku knjižnicu i čitaonicu u Puli. U sklopu Mjeseca hrvatske knjige djelatnici knjižnice proveli su nas knjižnicom, objasnili osnove snalaženja u knjižnici kao i osnove pretraživanja podataka. Potom su posjetili Sveučilišnu knjižnicu u Puli i upoznali njene posebnosti. Razgledali su spremište knjiga i upoznali se s načinom traženja knjiga.  Nakon toga učenici su razgledali još Pokrajinsku knjižnicu koja čuva knjige iz 16.stoljeća, spomen sobu Eduarda Čalića, knjigovežnicu. Uslijedilo je okupljanje u posudbeno-informacijskom odjelu gdje su učenici mogli prelistavati neke stare brojeve Glasa Istre, pretiske  inkunabula i slično. Posjet Sveučilišnoj knjižnici završili su obilaskom memorijalne sobe Mate Balote i zaputili se na izložbu „Ki sit, ki lačan“. Učenici su bili raspoređeni u dvije skupine. Dok je jedna skupina učenika ostala razgledavati izložbu, drugi su otišli na radionicu u Metris-centar za istraživanje metala i tamo naučili kako se izolira DNA iz hrane da bi se provjerila njena vrijednost.  Izložba „Ki sit, ki lačan“ obogatila je znanje učenika, približila im poviijest hrane kao i načine pripremanja tradicionalnih prehrambenih proizvoda i običaja.

I učenici od 1. do 6. razreda također su posjetili izložbu „Ki sit,ki lačan“ i to 31.10.2012. Dok  su jedni razgledavali izložbu, drugi su posjetili Arheološki muzej, a treći sudjelovali na radionici izrade tradicionalne istarske tjestenine. Svi učenici prošli su i radionice i razgledali izložbu. Učenici 1. i 2. razreda posjetili su još i dječji odjel Gradske knjižnice i čitaonice Pula.

U petak, 9.11. 2012. pojedini učenici i učenice od 5. do 8. razreda sudjelovali su u međuškolskom natjecanju u krosu u Glavanima. U kategoriji dječaka petih i šestih razreda najbolji je bio Mihael Radola.  U kategoriji djevojčica petih i šestih razreda  najbolja je bila Leana Vale,drugo mjesto zauzela je Tihana Prusić a četvro Erika Mirković. Ovo je bio pravi pothvat djevojčica iz OŠ Jure Filipovića. U ukupnom poretku škola, OŠ Jure Filipovića Barban zauzela je treće mjesto i tako izborila pravo za sudjelovanje na županijskom natjecanju u krosu.

Rezultati svih sudionika krosa su sljedeći:

Djevojčice od 1.do 6. razreda:

1.Leana Vale                                                        1. Mihael Radola

2.Tihana Prusić                                                    14. Stefan Rudan

4.Erika Mirković                                                  20. Loris Solo

Djevojčice 7.i 8.razred:                                      Dječaci 7.i 8.razred:

6.Paola Tomišić                                                   5.Ivan Licul

10.Eleonora Rojnić                                             13.Josip Tomo Licardo

15.Antonia Konović                                           21.Matteo Biljuh

27. Luka Grgorinić