« Svibanj 2024 »

Prezentacija projekta KROZ KNJIŽEVNI SVIJET U SIGURNIJI INTERNET
Autor: Danijela Grgorinić, 3. 5. 2024.

U OŠ Jure Filipovića Barban održana je završna prezentacija projekta  Kroz književni svijet u sigurniji Internet u sklopu Dana medijske pismenosti. Projekt se počeo provoditi u listopadu, a trajao je do travnja 2024.godine. Cilj projekta je razvijati kritički stav prema digitalnim i tiskanim medijima, odgovorno komunicirati u digitalnom svijetu, pratiti čitateljske interese nove generacije, spriječiti vršnjačko nasilje na društvenim mrežama, otkriti lažne profile na društvenim mrežama i zaštiti zlouporabu osobnih podataka. Čitajući književna djela u kojima je prisutno nasilje na internetu, želi se potaknuti na kritičko vrednovanje informacija i upozoriti mlađe generacije na opasnosti virtualnog svijeta.

Naziv i sadržaj projekta osmislila je školska knjižničarka Danijela Grgorinić. Ideja je nastala zbog književnih djela koja se nalaze u školskoj knjižnici i privlače svojom tematikom: računala, videoigre, mladi i društvene mreže, a to su teme s kojima se današnje generacije svakodnevno susreću.

U okviru izvannastavnih aktivnosti Novinarska družina, Mladi informatičari, Dramska grupa, Građanski odgoj i obrazovanje i Učeničku zadrugu učenici su istraživali, osvijestili i na zanimljiv način prezentirali cyberbullying i ostale opasnosti na internetu u književnim djelima koristeći više medija: od knjige do interneta. Učitelji-suradnici bili su i voditelji izvannastavnih aktivnosti: Maja Griparić, Marina Kolić, Aranka Prajz , Svjetlana Milotić i Mladen Radolović uz podršku ravnateljice Marine Čalić.

Cjelokupan projekt predstavljen je 6.2.2024. godine na Konferenciji „Potraga za boljim Internetom“ povodom Dana sigurnijeg interneta koju organizira udruga Suradnici u učenju, HAKOM i CarNet. Projekt je uvršten i kurikulum Budi Internet genijalac.

Školska knjižničarka je predstavila projekt i na Županijskom aktivu školskih knjižničara kao primjer dobre prakse.

Zajedno s učenicima iz Novinarske družine, uz pomoć učiteljice informatike Marine Kolić izrađena je kreativna prezentacija projekta i poslana na natječaj za školske knjižnice Stvarajmo eKreativno i osvojila 1. mjesto u kategoriji kreativne prezentacije projekta.

Završno predstavljanje održano je u školi za učenike od 4. do 8. razreda gdje je prikazan cjelokupan rad vezan za projekt, zajedno sa svim kreativnim radovima. U sklopu prezentacije projekta knjižničarka Danijela Grgorinić je za učenike pripremila kratki upitnik u alatu Mentimeter i završni kviz u alatu Kahoot. Prezentacija projekta je veoma uspješno realizirana.