Intervju s učenicom Lenom Koroman
Autor: Danijela Grgorinić, 3. 5. 2023.

Lena Koroman učenica je 6.b razreda Osnovne škole Jure Filipovića Barban. Od 19. do 25. ožujka prisustvovala je školi stvaralaštva Novigradsko proljeće na prijedlog razrednice i ravnateljice škole.

1. Što je zapravo Novigradsko proljeće i kako si tamo dospjela?
Novigradsko proljeće je škola stvaralaštva gdje učenici usavršavaju svoje talente i stječu nova iskustva. Ove godine održalo se od 19. do 25. ožujka. Prijavila sam se na prijedlog svoje razrednice i školske ravnateljice.

2. Koliko je učenika prisustvovalo ovogodišnjem Novigradskom proljeću?
Oko 300 učenika iz cijele Hrvatske. Prisustvovali su učenici od 5. do 8. razreda te pet srednjoškolaca.

3. Možeš li nam opisati jedan dan u školi?
Ustajali bismo rano ujutro u 7 sati te doručkovali. U 8:45 krenuli bismo iz hotela u školu. Škola je počinjala u 9, a završavala u 12 sati, a prije toga imali bismo jutarnju tjelovježbu. Potom smo se vratili u hotel i ručali. Do 16 sati imali bismo slobodno vrijeme i igrali bismo društvene igre, bavili se sportom ili se družili u svojim sobama. Od 16 do 19 sati održala bi se večernja škola i upriličen je večernji program gdje smo se svi dobro zabavljali. U utorak je bio Super talent i bilo je svakakvih izvedbi, poput dramskih, plesnih i cirkuskih.

4. Koja je bila ovogodišnja tema? Čime si se koristila u izradi radova?
Ove godine tema je bila svemir. Kod mog mentora, Alena Korkute, mogli su se koristiti svi materijali, te sam tako naučila spajati različite materijale i boje.

5. Koliko vas je bilo u razredu? Jesi li radila radove sama ili zajedno s razredom?
U razredu nas je bilo oko četrnaest, a u nekima samo pet, ovisno o interesima. Svaki dan zajednički bismo izradili jedan rad, pored četiri rada koje bih napravila sama.

6. Imaš li najdražu tehniku ili materijal?
Najviše volim raditi portrete i koristiti se olovkom i akrilnim bojama.

7. Kada si zavoljela crtanje?
Voljela sam crtati još od malih nogu, a svoj talent sam otkrila u vrtiću.

8. Kako te se dojmila ova škola stvaralaštva?
Škola mi se svidjela i bila je vrlo zanimljiva, a i upoznala sam nove prijateljice s kojima sam se uistinu zbližila, a na početku nisam mislila da ću upoznati toliko ljudi.

9. Koji su tvoji planovi za budućnost, imaš li neku ideju o tome koju ćeš srednju školu upisati?
U budućnosti bih voljela ponovno prisustvovati Novigradskom proljeću te vidjeti nove radionice. Razmišljam upisati Umjetničku školu u Puli ili Opću gimnaziju.

Intervju pripremile Petra Špadić i Avantasia Butković, 8. razred.