MEĐUŠKOLSKO DRUŽENJE UZ TRADICIJSKE IGRE
Autor: Danijela Grgorinić, 14. 11. 2022.

U Barbanu je 9.studenog 2022. održano međuškolsko druženje u kojem su sudjelovali učenici domaćini iz OŠ Jure Filipovića Barban, Učenici iz OŠ Juršići, OŠ Vladimira Nazora Krnica, OŠ Divšići i OŠ Veli Vrh. Navedene škole okupio je interes za pljočkanje, stoga je na barbanskom Gradišću organizirana prezentacija pljočkanja u organizaciji Istarskog pljočkarskog saveza.

Predstavnik IPS-a, gospodin Milivoj Pacenti održao je kratko predavanje o pljočkanju, metodologiji igre i pravilima i omogućio učenicima iz svih škola da se okušaju u ovoj staroj tradicijskoj igri. Naime, predstavnici navedenih škola i još nekolicina učitelja i učenika iz drugih istarskih škola sudjelovali su na Međunarodnoj konferenciji "Budućnost tradicijskih igara i sportova: ulaganje u obrazovanje"  9. rujna u Svetvinčentu i iskazali  zainteresiranost za uvrštavanje tradicijskih sportova u kurikulume škola i kreiranje Dječje lige pljočkanja. S tim ciljem uključili su se u Erasmus projekt pod nazivom Opportunity : Poticanje socijalne uključenosti i rodne ravnopravnosti u formalnim i neformalnim obrazovnim kontekstima kroz primjenu tradicionalnih sportova i igara. Mnogim školama tradicijske su igre i dio Zavičajne nastave pa je  i u tom pogledu značaj ovog međuškolskog druženja još veći. Predstavnik Istarskog pljočkarskog saveza od velike je pomoći učiteljima i uvijek na raspolaganju oko promocije pljočkanja kao važne tradicijske igre. Cilj druženja i zajedničkog treninga je kreiranje Dječje pljočkarske lige i turnira koji je planiran za ožujak 2023. u Svetom Petru u Šumi.

Međuškolsko druženje na Gradišću omogućilo je učenicima i da se okušaju u Trci na prstenac. Prstenac, koplje i kratku prezentaciju Trke za učenike je pripremio dugogodišnji konjanik i slavodobitnik Bruno Kožljan. Gospodin Bruno uvijek je na raspolaganju kako bi djeci približio Trku na prstenac i pokazao svoju ljubav prema istoj. Iako je kratka kišica na trenutak prekinula druženje, za one najstrpljivije uspjelo se održati i natjecanje trčanja u vrećama što je svima izmamilo osmjehe na lica.

Druženje je proteklo u veselom raspoloženju, učenici su pokazali interes za tradicijske igre, a cilj Erasmus projekta u kojem se potiče socijalna inkluzija i rodna ravnopravnost  u tradicijskim igrama u potpunosti je ostvaren.