« Svibanj 2024 »

EDUKACIJA RODITELJA I DJELATNIKA O VRŠNJAČKOM NASILJU
Autor: Petra Banković, 26. 4. 2024.

U sklopu Dana otvorenih vrata Osnovne škole Jure Filipovića Barbana, voditeljica poslova prevencije Policijske uprave istarske Alica Rosić - Jakupović održala je jučer edukaciju roditelja učenika i nastavnika o vršnjačkom nasilju.

Dan otvorenih vrata i završetak školskog projekta „Kroz književni svijet u sigurniji Internet“ bio je prava prigoda da više od 80 nastavnika i roditelja učenika škole saznaju nešto više o problematici vršnjačkog nasilja, a posebno o opasnostima u kojima se mogu naći djeca prilikom korištenja informacijsko-komunikacijskih tehnologija.

Kako je pojasnila, djeca se nalaze u riziku već samim posjećivanjem web stranica koje promiču govor mržnje, samoozljeđivanje, agresiju ili druga nepoželjna ponašanja, a često nisu svjesna kojim opasnostima se izlažu kada šalju svoje fotografije ili video uratke osobama koje ne poznaju u živo ili komuniciraju sa takvim osobama.

Upravo su roditelji ti koji, prema odredbama Obiteljskog zakona, imaju pravo, dužnost i odgovornost nadzirati dijete u njegovu druženju s drugim osobama, kao i komunikaciju na društvenim mrežama, odnosno drugim oblicima komunikacije te im zabraniti druženja i komunikaciju koja nije u skladu s djetetovom dobrobiti. Kako bi se poštivale sve odredbe Protokola o postupanju u slučajevima nasilja među djecom i mladima jako je važna suradnja roditelja i odgojno - obrazovnih ustanova, koje su dužne prijaviti policiji sve događaje vršnjačkog nasilja.

Kako bi roditelji lakše prepoznali opasnosti u kojima im se djeca mogu naći prezentirana su im kaznena djela i prekršaji koji predstavljaju kažnjive vrste nasilja, ali i načini zaštite koji se odnose na sljedeće:

• postavite djeci pravila korištenja interneta (vremenska ograničenja, instaliranje programa za roditeljski nadzor)
  • povremeno zajednički posjećujte internetske stranice (naučite djecu kritički promišljati sadržaj koji im se nudi na internetu)
  • savjetujte djecu da se nikada ne sastaju sa osobama koje upoznaju putem interneta
  • savjetujte djecu da na internetu ne smiju ostavljati osobne informacije uključujući i fotografije i video zapise (o sebi ili članovima obitelji) te da ne pišu nešto čega se kasnije mogu sramiti
  • upoznajte se s online prijateljima vašeg djeteta
  • vaše dijete ima pravo na privatnost, ALI JE VAŠA DUŽNOST ZNATI S KIME KOMUNICIRA

Roditelje i nastavnike je posebno uputila da naglase djeci kako nisu kriva ukoliko postanu žrtve virtualnog nasilja te da im zbog toga neće oduzeti pravo na korištenje računala/mobitela, jer upravo je to jedan od glavnih razloga zbog kojeg djeca ne govore odraslima kada postanu žrtve nasilja na internetu.

U znak zahvale škola je poklonila policijskim službenicama uratke nastale iz projekta „Kroz književni svijet u sigurniji Internet“.

Policijski službenici zaduženi za poslove prevencije tijekom cijele školske godine održavaju edukacije u osnovnim i srednjim školama u Istri na teme vršnjačkog nasilja i nasilja počinjenog putem interneta, kako za učenike, tako i za djelatnike škola i roditelje, kako bi ciljana skupina osvijestila koja su to ponašanja kažnjiva, na koji način potražiti pomoć i koje sankcije mogu očekivati počinitelji ovakvih kaznenih djela i prekršaja.

(Izvor: Policijska uprava istarska)