« Ožujak 2024 »

BARBANSKI ZADRUGARI NA DRŽAVNOJ SMOTRI UČENIČKIH ZADRUGA U VINKOVCIMA
Autor: Marina Kolić, 14. 10. 2019.

Učenička zadruga „Smokvenjak“ OŠ Jure Filipovića Barban osvojivši 2. mjesto na županijskoj smotri učeničkih zadruga u Puli 24.svibnja 2019. godine izabrana je za sudionika 31.smotre učeničkih zadruga Republike Hrvatske.  31. smotra učeničkih zadruga održana je u Vinkovcima od 8. do 11.listopada.

Smotru je organiziralo Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Agencija za odgoj i obrazovanje i Hrvatska udruga učeničkih zadruga uz pokroviteljstvo Hrvatske zajednice tehničke kulture.

Učeničke zadruge su imale zadatak postaviti izložbeni prostor (stol i pano), usmeno predstaviti bitne sastavnice programa rada zadruge, postignuća, aktivnost zadruge s težištem na proteklih 12 mjeseci,  izvesti praktičan rad u sklopu izložbe kojim predstavljaju proizvodne aktivnosti te pripremiti pisano izvješće o radu svoje zadruge.  Našu su zadrugu predstavili zadrugari Hana Mary Matošić i Erik Bariša, učenici 7. razreda i ravnateljica Škole Smiljana Vale. Naša je učenička zadruga odabrala izloške kojima je pokazala raznovrsnost, bogatstvo i kakvoću svoga rada. Na izložbenom stolu našli su se motivi prstenca i Barbana prateći temu zavičajne nastave „Trka na prstenac – od viteza do robota“, a proizvode su izradili članovi sekcija Mali kreativci, Mladi vrtlari i Cvjećarska grupa koje djeluju unutar zadruge te su u rad bili uključeni i ostali učenici Škole. Učenici su u radu koristili kamen, drvo, tekstil i lavandu iz školskog vrta.  Izložba je bila i prodajno mjesto.  Proizvodi naše zadruge bili su izloženi i na županijskom stolu na temu Tri boje Istre moje uz još šest zadruga iz osnovnih i srednjih škola Istarske županije. Zadrugari i njihovi mentori mogli su sudjelovati i na pokaznim radionicama te nešto novo naučiti, a isto tako i pogledati prezentaciju istraživačkih radova i promociju Priručnika za provedbu istraživačkog rada u učeničkoj zadruzi. Smotra je završila podjelom pohvalnica, zahvalnica i priznanja.

Inače Učenička zadruga „Smokvenjak“ djeluje od 2016. godine i već bilježi veliki uspjeh sudjelovanjem na državnoj smotri. Boravak u Vinkovcima u vremenskom periodu od 8. do 11.listopada ostat će u nezaboravnom sjećanju našim zadrugarima.

Piše: Smiljana Vale