« Travanj 2024 »

Mjesec hrvatske knjige
Autor: Danijela Grgorinić, 24. 11. 2021.

Ovogodišnji Mjesec hrvatske knjige bio je nešto posebniji nego do sada. Kroz mnoge smo aktivnosti nastojali poticati knjigu i čitanje i to na najrazličitijim mjestima jer po prvi puta možemo biti ponosni na činjenicu da imamo Godinu čitanja. Dali smo prednost hrvatskim autorima i hrvatskim naslovima jer je moto ovogodišnjeg Mjeseca hrvatske knjige bio  Ajmo hrvati se s knjigom.  U knjižnici smo rješavali i online Nacionalni kviz za poticanje čitanja. Ono što je knjižničarima veoma važno, to je nabava novih knjiga koju smo uspjeli realizirati. Članovi izvannastavne aktivnosti Mladi knjižničari imali su pune ruke posla oko katalogizacije novih naslova. Vrlo vrijednu donaciju dobili smo i od Općine Barban koju smo također iskoristili za kupnju novih knjiga.

Izradili smo plakate, osmislili pano s korisnim savjetima koji govore o tome koliko je čitanje važno. U suradnji s petašima i učiteljicama hrvatskoga jezika osmišljene su i uređene male novine, „Sovine novine“ , koje su u potpunosti posvećene Godini čitanja i našim aktivnostima.

Učenici 4. razreda izradili su straničnike s motivima iz hrvatskih bajki za svoje vršnjake u Mađarskoj. Upriličen je i manji književni susret s gospođom Josipom Milevoj iz Labina koja je učenicima 1., 2. i 4. razreda predstavila svoje dvije slikovnice „Flekijeve pustolovine“ i „Venio, Fleki i Figaro“.

Čitali smo u razredu, pod murvom blizu škole, pod murvom u Barbanu i tako spojili Godinu čitanja s projektom u sklopu Zavičajne nastave. Učenici 8.razreda čitali su ulomke iz romana Tijesna zemlja tijekom terenske nastave u Raklju. U muzeju, na grobu, na prekrasnom mjestu pored crkve sv.Agnije  i na samoj obali rakljanskoga mora, učenici su govorili stihove Mate Balote i uživali u neobičnoj nastavi.

Svakako nastavljamo s obilježavanjem Godine čitanja i nakon završetka Mjeseca hrvatske knjige.