Osnovna škola Jure Filipovića Barban

GPP

KURIKULUM

NAŠA ŠKOLA - EKO ŠKOLA

Ispis statistike od 31. 1. 2010.

« Prosinac 2020 »

NASTAVA NA DALJINU

BROŠURA

ŠKOLSKI LIST

SLIKOVNICA

KUHARICA

PROJEKT "ŠAFRAN"
Autor: Smiljana Vale, 5. 11. 2020.

I ove školske godine naša škola sudjeluje u međunarodnom projektu pod imenom Projekt Šafran (The Crocus Project). Ovaj projekt je pokrenula Irska zaklada za obrazovanje o Holokaustu, a u našoj zemlji surađuje s Javnom ustanovom Spomen područje Jasenovac. U projekt se svake godine uključuju škole iz cijeloga svijeta.

Irska zaklada za obrazovanje o Holokaustu (Holocaust Education Trust Ireland) opskrbljuje škole lukovicama žutog šafrana koje se sade u jesen u znak sjećanja na milijun i pol židovske djece i tisuće druge djece koja su umrla u Holokaustu.

Projekt na opipljiv način upoznaje mlade ljude s temom Holokausta i podiže svijest o opasnostima  diskriminacije, predrasuda i nesnošljivosti. Uključivanje djece u sadnju lukovica i promatranje cvijeća kako raste potiče kontinuirano učenje o važnosti tolerancije i poštovanja.

Žuti cvjetovi podsjećaju na žute Davidove zvijezde koje su Židovi bili prisiljeni nositi pod nacističkom vlašću. Nositelji ovog projekta su učenici osmog razreda.. U utorak, 5. studenoga 2020.g. učenici su posadili lukovice žutog šafrana. Očekujemo da naši šafrani niknu krajem siječnja i početkom veljače, otprilike u vrijeme Međunarodnog dana sjećanja na Holokaust, 27.siječnja.