« Travanj 2024 »

200 godina školstva na Barbanštini
Autor: Danijela Grgorinić, 25. 5. 2018.

Još davne 1818. godine utemeljeno je školstvo na Barbanštini. Ovih smo dana svečano obilježili 200 godina školstva i pripremili izložbu i  priredbu za sve sadašnje i bivše učenike i djelatnike škole.

Sama svečanost obilježavanja 200 godina školstva na Barbanštini započela je prezentacijom gospodina Lucijana Benkovića, bivšeg učitelja i ravnatelja barbanske škole, autora knjige Barbanska škola. Gospodin Benković je prezentirao  povijesni razvoj školstva, istaknuo promjene koje su se s godinama događale i veliku pažnju posvetio područnim školama koje su djelovale u barbanskim selima.
     Okupljenim bivšim i sadašnjim učiteljima obratila se ravnateljica koja je u svom govoru naglasila kako je od 1818. do danas krož školske klupe prošlo 200 generacija koje su obilježile povijest, život i rad cijelog kraja. Istaknula  je i novine  uvedene u školu posljednjih godina.
     Proslava se nastavila u školskoj, sportskoj dvorani, gdje su uz ravnateljicu Smiljanu Vale, okupljene pozdravili načelnik Općine Barban, Dalibor Paus i pročelnica Upravnog  odjela za obrazovanje, sport i tehničku kulturu Patricia Percan. Pripremljeni program kombinacija je rada i truda bivših i sadašnjih učenika škole i njihovih učitelja. U programu su uživali brojni učitelji, bivši i sadašnji, učenici, roditelji i drugi žitelji Barbanštine.
     Voditeljska uloga pripala je Nives Trošt, bivšoj učenici škole i voditeljici Literarno-recitatorske sekcije KUD-a Barban. Svojim nastupom svečanost su uljepšale Barbanske mažoretkinje, školski Pjevački zbor, članice Vokalne skupine, predstavnici Glazbene škole Ivana Matetića Ronjgova-područni odjel Barban, učenici prvog, drugog, trećeg i četvrtog razreda sa svojim točkama kao i članovi Literarno-recitatorske i dramske grupe. Nastupili su i članovi KUD-a Barban, mlađa i starija grupa, bivši učenici Leonardo Rojnić i  Ivan Licul, Romano Baćac,  Zdenko Osip  i Milan Rojnić na harmonikama, Crkveni zbor župe Barban, Nevia Kožljan, članice Literarno-recitatorske sekcije KUD-a Barban, a svojim nastupom počastila nas je  legendarna grupa Anelidi i poznati pjevač iz Barbanštine Davor Marović.